Bu ürünleri kesinlikle tüketmeyin
İçerisinde E120, E441 ve E542 bulunan gıda ve kozmetik ürünlerini kesinlikle kullanmayın. 910 ve 020 maddeleri -insan saçı, domuz kılı- bulunan ürünlere de dikkat edin. Ülkemiz PKK terörünü aratmayacak kadar tehlikeli "Gıda Terörü" ile sarılmış durumda.
Lütfen bu konuya duyarlılık gösterin.

E120: Karmin, Karminik asit, Kosinal

E120 (i) Karmin
E120 (ii) Kosinal ekstrakt
CI 75470

Kaynağı:
Doğal kırmızı gıda renklendiricisi, etli bitkilerin farklı türlerinde yaşayan Dactylopius coccus böceklerden ekstrakte edilir. E120 (i) saf renklendiriciyken E120 (ii) ham ekstraktır.

Fonksiyon ve Özellikleri:
Kırmızı gıda renklendiricisi. Suda çok çözünür.

Ürünler:
Birçok ürün.

Kullanımındaki sınırlamalar:
Böceklerden ekstrakte edildiği için, etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryanlar, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve bazı din grupları tarafından E120 tüketilmez.

*   *   *

441 Jelatin

Önceden 485 olarak adlandırılmış

Kaynağı:
Kemik ve deri gibi hayvan yan ürünlerinden elde edilir. Bütün hayvan türlerinden üretilebilir.

Fonksiyon ve Özellikleri:
Kıvam arttırıcı ve jelleştirici özelliktedir.

Ürünler:
Birçok farklı üründe kullanılır.

Kullanımındaki sınırlamalar:
441; yalnızca et yemeyen vejeteryenler ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejeteryenler tarafından kullanılamaz. Ürünün kaynağının tam olarak bilinememesinden dolayı Müslümanlar tarafından kullanımı sınırlandırılmıştır. Ne yazık ki, kaynak ile ilgili bilgi sadece üreticiden sağlanabilir. Özel helal jelatini, sığırdan elde edilerek üretilir.

*   *   *

542 Yenilebilir kemik fosfat

Kaynağı:
Hayvan kemiklerinden üretilir.

Fonksiyon ve Özellikleri:
Topaklanmayı engelleyici ajan, emülgatör ve gıda takviyelerinde fosfor kaynağı olarak kullanılır. Esas kullanımı bununla birlikte kozmetiktir. (diş macunu gibi).

Ürünler:
Kurutulmuş ürünler, şeker kamışı.

Kullanımındaki sınırlamalar:
542 bütün din grupları, yalnızca et yemeyen vejeteryanlar ve etin yanı sıra süt ve süt ürünleri de yemeyen vejetaryanlar tarafından tüketilmeyebilir. Müslümanlar sakınmalıdır. Ürün hayvan kemiklerinden yapılır, domuz ve sığır gibi.

*   *   *

Bunların yanında 910 ve 020 maddelerini içeren ürünlere de son derece dikkat etmekte fayda var. Çünkü bu maddeler insan saçı, domuz dahil hayvan kılı ve tavuk tüyünden elde edilmektedir. Ekmek ve pastada kullanılmaktadır.

*   *   *

Lütfen bu maddelerin isimlerini bir kenara not edin: E120, E441, E542, 910 ve 020.

Lütfen duyarlı olalım!


12 Mart 2008
Bu haber 7514 kez okunmuştur.
   Facebook'ta paylaş

Yorumlar:

  muharrem şardağ 

21.03.2008 - 18:05:52 

BENİ ÇOK BİLMEKLE ELEŞTİREN ARKADAŞLAR.BUNLAR ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASININ DERGİSİNDE BAZEN GAZETELERDE VE POSTA GAZETESİNİN İÇ SAYFALARINDA HEP ÇIKIYOR.AYRICA MARKETTEN ALDIĞINIZ BİR MALIN ETİKET DEĞERLERİNDE DE YAZIYOR.VE EN ÖNEMLİSİ İNTERNETTEN ARAMA MOTORLARINDAN KOLAYCA ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.BEN O KADAR BİLEN BİRİSİ DEĞİLİM.HA MESLEĞİM Dİ BU BENİM.29 YILDIR ÇALIŞIYORUM BU MESLEKTE.SONRA BU SİZLERE YABANCI OLAN BİR ŞEY DEĞİLKİ,HERGÜN YEDİĞİMİZ GIDALARLA İLGİLİ.İNSAN YEDİĞİ GIDAYI MERAK ETMEZ Mİ?EVET BEN ÇOK ŞEY BİLİYORUM.BÜTÜN HAFTA BİR ŞİRKETTE ÇALIŞIYORUM VE HAFTA SONLARI YAYLAYA BAHÇEYE MEYVE AĞAÇLARIMIN BAKIMINA VE SAHİBİ OLDUĞUM SAKIZ KOYUNU VE İNEKLERİN DE İHTİYAÇLARI İÇİN ÇALIŞIYORUM.BOŞ DURANI ALLAH SEVMEZ.BENİM VARSAK TA ARSALARIM YOK.SADECE KARATAY LİSESİNİN ORADA VER 2 PARSELCİK.BİRDE ÇALLIDA 3 APARTMANIN 2 ŞER DAİRESİ DÜŞMÜŞ BANA DEDEMDEN.YAYLADA DA FAZLA DEĞİL 650 DÖNÜMCÜK EKİN TARLAMIZ VAR.BAHÇE 12,5 DÖNÜM ONUNDA SU SORUNU VAR.HA ARABAM,BENCE MURAT 124 AMA ONUN RUHSATINDA CHREKO LİMİTED YAZIYOR.BEŞ PARA ETMEZ BİR ARABA.

  göksel çelebi 

16.03.2008 - 09:36:11 

muharrem: bende toktur diilim ama sende bi anormallik var anlamıyom ne kadar komiksin yau gülmekten kırıyon bizi

  dursun doğan muharrem bey 

12.03.2008 - 19:33:26 

muharrem sen ne kadar çok şey biliyon öyle aferin sana sen adam olursun vallaha şaka yapmıyom ha

  varsaklı 

12.03.2008 - 19:22:56 

bu maddelerin olmadığı bir yiyecek soyleyın onu yıyelım.ama neyazıkkı yokk

  TARAFSIZ 

12.03.2008 - 17:44:58 

MUHARREM BEY BİZLERİBİLGİLENDİRDİĞİN İÇİN TEŞEKKÜRLER.

  muharrem şardağ 

12.03.2008 - 16:53:53 

BU MADDELER KÖFTE YAPIMINDA KAŞAR PEYNİRİ YAPIMINDA VE ÖZELLİKLEDE YOĞURT VE SÜZME YOĞURT YAPIMINDA KULLANILIYORLAR.BUNLARIN RENKLENDİRİCİ OLANLARIN TİCARİ ADI BETA KAROTEN VE ANOTTO DUR.KIVAM ARTTIRICI VE SERTLEŞTİRİCİ OLANLARIN Kİ İSE RENNET KAZEİN VE JEL DİR.BEN ESKİ BİR GIDA İMALATÇISI ÇALIŞANI OLDUĞUMDAN BUNLARI ÇOK İYİ BİLİYORUM.VE BU ÜRÜNLERİ GENELDE ANTALYA DAKİ MANDIRA,DONDURMA İMALATI VE KÖFTE YAPAN İŞYERLERİNE KONYA LI TOPTANCILAR SATMAKTADIR.NU SATICILAR NE YAZIKKİ SENDEN BENDEN MÜSLÜMAN 5 DEĞİL 8 VAKİT NAMAZINDA VE YAKIŞIKLI İNSANLARDIR.PEK VERESİYE VERMEZLER.ÇÜNKÜ MALLARI YASAKLANIRSA TAHSİLAT YAPAMAYACAĞINI DÜŞÜNÜRLER.aSLINDA TANINMIŞ MARKALARDAN ET VE SÜT ÜRÜNÜ YEMEYECEKSİN.ÇÜNKÜ BU TİP MADDELERİN KULLANIMINI BİZ BÜYÜK VE TANINMIŞ ET VE SÜT FABRİKALARININ MÜHENDİS VE USTALARINDAN PARA KARŞILIĞI ÖĞRENİYORUZ.AYRICA TEKNOLOJİ GEREKİYOR BU MADDELERİ KULLANMAK İÇİN.YANİ BÜYÜKLERDE VE ORTA BOYLARDA ASIL TEHLİKE.KÜÇÜKLER KULLANSADA ZARAR EDERLER.ÖLÇÜYÜ TUTTURAMAZLAR.VARSAK TA BİLE KULLANILIYOR BU MALZEMELER.KİMLER OLDUĞUNU TAHMİN ETMİŞSİNİZDİR.BU MADDELER KESİNLİKLE TORUNLARDA YANİ 3.NESİLDE KANSER YAPIYOR.ANKARA ÜNİVERSİTESİ ZOOTEKNOLOJİ BÖLÜMÜ VE PROF.MURAT ZİNCİRLİOĞLU NUN BİLİMSEL ÇALIŞMALARINA BİR GÖZ ATIN.HA Ö BÖCELRDEN ELDE EDİLEN RENKLENDİRİCİLERİ SATANLARI KIRMIZI BİBER YADA HAVUÇTAN YAPILDIĞINI SÖYLEYECEKTİR.OYSA BİTKİSEL PROTEİN SÜT VE ET ÜRÜNÜNDE DURMAZ.KUSAR.DAMAR RENGİ YAPAR.ANLAYIN ARTIK.BEN BİYOLOG DEĞİLİM AMA BİLGİM VAR.SAYGILAR.

Sayfa: 1

MANŞETLER
Yeni yatırımlar Varsak’ı uçuracak
Antalya Varsaklılar Derneği kuruldu
Yeni Türkiye Yeni Kepez Yeni Varsak
Yollar açılıyor Varsak güzelleşiyor
Varsak’a ağız ve diş sağlığı merkezi
Varsak'tan Antalya’ya 4. şehir girişi
Bu imar müjdesi değil
Varsak Sanayi’nin asfaltı tamamlandı
İzzet Soytürk sahne alıyor
Lyrboton Kome gün yüzüne çıkıyor
Varsak’a sinema salonu geliyor
Varsak Sanayi’nin yolları asfaltlanıyor
Hristiyan misyonerler Varsak'ta
HABERLER
Kılıçdaroğlu'nun seçim vaadini yorumladı
Varsak Yaylası beyaza büründü
Raylı sistem Varsak'a bağlanacak
Kimler geldi kimler geçti
Varsak’ta “RADAR” patladı
Apapak bir Varsak hayal ediyoruz
Hakettiğimiz hizmet bu mu?
Varsak’ta sarı helikopter heyecanı
İmam Hatip'te sona gelindi
Varsak'ın nesi meşhur?
Varsak İnş. Tur. Gıda Emlak Tic. Ltd. Şti. Antalya
Copyright © 2005